Yüksel Yılmaz

Yüksel Yılmaz

Dövüş sistemi kurucusu, antrenör ve iktisatçıdır.
Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Kamu Yönetimi okudu. Türkiye’de Jeet Kune Do felsefesini yaymaktadır. Yerel-ulusal dergi ve gazetelerde felsefe, din, iktisat, edebiyat, siyaset, spor gibi çok çeşitli konularda halen makaleleri yayınlanmakta ve köşe yazarlıkları yapmaktadır. Josip Broz Tito zamanından Yugoslav göçmeni bir anne babanın oğlu olan Yüksel Yılmaz, daha ziyade Karadeniz kültürü içinde büyümüştür.
1983-1997 yılları arası siyasetle ilgilenmiş ve teşkilatçılık üzerine dönemin başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve kurmaylarından başarı belgeleri alarak ödüllendirilmiştir. 2009 yılında Türkiye’deki ilk ve tek resmi JKD federasyonu olan Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu’nun kurucu başkanı olmuştur ve halen bu federasyonun (AJKDF) başkanıdır (Dernekler Kanunu/Kanun Maddesi: 5253). İstanbul Jeet Kune Do Spor Kulübü Derneği delegesidir. Ayrıca Bağımsız Mücadele ve Savunma Sporları Konfederasyonu başkan yardımcısıdır.
Bruce Lee’nin ölümünden sonra yayınlanan ünlü kitabı Tao of Jeet Kune Do’nun çevirisini yapmış, yorumlamış ve kitlesel iletişim araçlarıyla yayımlamıştır. Ayrıca Bruce Lee’nin diğer kitaplarının, onun orijinal öğrencilerinin ve onun öğrencileriyle yaptığı röportajlarıyla meşhur Paul Bax’ın tüm biyografi yazılarının da Türkçeye çevrilmesinde hizmet etmiştir.
Bruce Lee’nin felsefesi olan Jeet Kune Do prensiplerini temel alarak JKD Kulelkavido isimli bir dövüş disiplini kurmuştur. Türkiye’nin her yerinde ve yurt dışında birçok ülkede öğrencileri mevcuttur. Federasyon kurduktan sonra aldığı bir kararla Avustralya’da Thomas (Tom) Keplar vasıtasıyla Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinden Jesse Raymond Glover’a bağlı olarak çalışmalarını yürütmektedir.