Sırrı Çınar

Sırrı Çınar

1964 yılında tarih, medeniyet ve kültür kokan Vangölü’nün kıyısına yaslanmış Ahlat’ta Ağacanlar sülalesinin ferdi ve Mustafa ile Emine’nin son çocuğu olarak doğdu. Ahlat’ta başladığı eğitim hayatına, 1982 yılında girdiği İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme bölümünü 1986 yılında tamamlayarak devam etti. Ankara’ya geldiği gün iş hayatına başladı. Yedek Subay olarak askerliğini yapıp tekrar Ankara’da iş hayatına bıraktığı yerden devam etti. Uzun yıllar Uluslararası ticaret yaptı.

Yoğun bir ticari hayatın içinde Gazi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde İşletme Yüksek Lisansına 1989 yılında başladı. Sivil toplum örgütlerinde ve siyasi partilerde başkanlık, başkan yardımcılığı, genel sekreterlik gibi çeşitli görevlerde bulundu.

Fotoğraf, tiyatro, halk müziği, halk oyunları, şiir, edebiyat, resim, karikatür ve halk kültürü ile yakından ilgilendi. Gençlik günlerinden başlayan Kültür ve sanatla ilgili çalışmalarına, 2000 yılından itibaren ticari faaliyetlerini sonlandırarak “yazar ve şair” olarak devam etmektedir.

Birçok TV programına konuşmacı ve konuk olarak katıldı.
Radyo program hazırlayıp sundu.
Televizyon programı yapımcılığı ve program danışmanlığı yaptı ve halen devam etmektedir.
TV programı hazırlayıp, sundu.

Türkiye’nin tamamını ve Dünyanın birçok ülkesini gezdi. Bir süre günlük ulusal yayınlanan bir gazetede köşe yazdı ve birçok yazısı çeşitli gazete ve dergilerde yayımlandı.
1993 yılında Serzeniş,
2004 yılında Gökyüzü Kırpıntıları,
2008 yılında Düşen kelimeler ve
2008 yılında Kan Salkımı adlı dört şiir kitabı,
2008 yılında Eksik Zamanlar,
2008 Yılında Ana Kokusu adlı romanları,
2008 yılında Sorgu adlı deneme kitabı ve
2011 yılında İlk Dönemeçte Son aşk adlı romanı yayımlandı.
Ulusalcılığın Anatomisi adlı kitaba makalesiyle katkıda bulundu.
“Koca Yürekli Adam, babam” adlı şiiri bütün Türkiye’de bilinen bir şiir oldu.
Ihlamur,
Lamure,
Dilge,
Bilahare gibi edebiyat dergilerinde öykü ve şiirleri yayımlanmaktadır.
2006 yılından beri Haber Ajanda Dergisinde sürekli “düşünce ve siyasi” yazılar yazmakta ve “Dünyadan yansımalar” sayfasını hazırlamaktadır.
Düşünce yazıları birçok internet haber sitesinde yayınlanmaktadır.
Roman, öykü, deneme ve şiir olmak üzere yayım aşamasında olan kitapları, birçok İnternet haber sitelerinde yayınlanmakta olan yazılarıyla kültür hayatına devam etmektedir.
Kendi adına kayıtlı ve 2002 yılından itibaren yayında olan www.sirricinar.com adlı bir web sitesi vardır.