Yılmaz Sönmez

Yılmaz Sönmez

Yönetim ve Kurumsallaşma Danışmanı / Yazar / Eğitmen
İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nden mezun oldu. Özel Hukuk Alanında Yüksek Lisans yaptı. BRUSSELS CAPİTAL UNIVERSITY'de “Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma Stratejileri” üzerine doktora yaptı. İstanbul Üniversitesinde Sosyoloji üzerine akademik çalışmalarını sürdürmektedir. Ortak Akıl Yönetim ve Kurumsallaşma  Danışmanlığı Şirketini kurdu. Birçok sivil toplum kuruluşunda aktif görev aldı ve projeler yürüttü. Farklı dönemlerde Yılın Yönetim Danışmanı seçildi. Aile Şirketlerinde, Aile Anayasaları ve Kurumsallaşma Stratejileri üzerine uzmanlaştı. Birçok aileye ‘Aile Anayasası’ hazırladı ve kurumsallaşma süreçlerini yönetti.
İspanya, Fransa, İtalya, Hollanda, Almanya, Cezayir, Mısır, İran, Rusya, Güney Afrika, BAE, ülkelerinde aile şirketlerini inceledi ve şirketlere yönelik seminerler verdi.
Farklı sektörlerde üst düzey yöneticilik yaptı.

Uzmanlık Alanları:
Yönetim Danışmanlığı,
Kurumsalllaşma Danışmanlığı,
Finans Danışmanlığı,
Şirketler İçin Yeniden Yapılandırma,
Şirket Üst Yapılanmaların Reorganizasyonu,
Aile Şirketleri İçin Kurumsallaşma Danışmanlığı,
Aile Anayasası Hazırlama,
İkinci Kuşağın Yetiştirilmesi ve Devir Süreçleri,
Arabuluculuk.

Bağımsız Yönetim Kurulu Danışmanlığı hizmeti, Sivil Toplum Kuruluşları'nda Yönetim Kurulu Kurucu Üyeliği, Üyeliği, Yönetim Kurulu Üyeliği ve Danışmanlığı görevini devam ettirmekledir.

Yayınlanan Kitapları:
1. Sen Bir Hazinesin
2. Öğrenilmiş Çaresizliği Yenmek
3. Sıradaki Lütfen, Ben Aile Şirketi
4. Aile Şirketlerinde Kurumsallaşma Stratejileri
5. Aile Şirketlerinde Kazananlar ve Kaybedenler