Dövüş Sanatlarının Temel İlkeleri

Dövüş Sanatlarının Temel İlkeleri
 • Kategori : Araştırma-İnceleme
 • Yazar : Yüksel Yılmaz
 • Katkıda Bulunanlar : (Yayın Yönetmeni: Mehmet Zekai Küpçük, Yayın Koordinatörü: Selçuk Alkan, Editör: M. Endülüs Özbay)
 • Cilt Bilgisi : Amerikan Cilt
 • Kağıt Bilgisi : 2. Hamur-Enso
 • Basım Tarihi : Ağustos-2016
 • Basım Bilgisi : (1. Basım)
 • Sayfa Sayısı : 160
 • Kitap Boyutları : 13,5x21
 • ISBN No : 978-605-9272-35-3
 • Barkod No : 9786059272353
 • Etiket Fiyatı : 15 TL
 • Çıkış Tarihi : Ağustos-2016

“Deniz ve nehirlerin yüzlerce dağ sellerinden faydalanmaları, dâima kendilerinin onlardan daha aşağı seviyelerde bulunmaları yüzündendir.
Böylelikle onlar bütün dağ derelerine hâkimdirler. Bilgin olan kimse de başkalarından üstün olmak istediği zaman kendisini onlardan aşağı seviyeye indirir.
Önlerine geçmek isteyince de arkalarına düşer.
Bu suretle, bulunduğu mevkii insanların üstünde de olsa, altındakiler onun ağırlığını hissetmezler.
Yeri önlerinde olduğu vakit ise, onu bir engel saymazlar.”
(Lao Ts’e)

***

Bu kitapta “nasıl” (zihinsel), “ne” (bedensel) ve “niçin” (ruhsal) yönden sadece temel olan hususlara temas etmeye çalıştık.
Dövüş sporlarının ölçüleri belirlenmeli; sporcu neyi, ne şekilde ölçü alacağını bilmelidir. Bunun için de müşterek ölçüler belirlenmelidir. Yeryüzünde ölçüleri belirleyici hiçbir do kitabı mevcut değildir. Birtakım ölçüleri yazan kitaplar elbette mevcuttur. Fakat bendeniz bir iskeletten bahsediyorum. Vücuda getirmekten… Plândan ziyade, programdan…
Bir atasözümüz, “On ölç, bir biç” demiştir.
Yani acele etme, dikkatli ol…
Bir Japon atasözü, “En yüksek dağın bile ayağı ovadadır.” der. Ova temeldir. Dağ ovadan yükselir. Alt kat sağlam olmazsa üst katı taşıyamaz! Kitabımız spor ve sanatseverlere hayırlı olsun…

Dövüş sistemi kurucusu, antrenör ve iktisatçıdır.
Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Kamu Yönetimi okudu. Türkiye’de Jeet Kune Do felsefesini yaymaktadır. Yerel-ulusal dergi ve gazetelerde felsefe, din, iktisat, edebiyat, siyaset, spor gibi çok çeşitli konularda halen makaleleri yayınlanmakta ve köşe yazarlıkları yapmaktadır. Josip Broz Tito zamanından Yugoslav göçmeni bir anne babanın oğlu olan Yüksel Yılmaz, daha ziyade Karadeniz kültürü içinde büyümüştür.
1983-1997 yılları arası siyasetle ilgilenmiş ve teşkilatçılık üzerine dönemin başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve kurmaylarından başarı belgeleri alarak ödüllendirilmiştir. 2009 yılında Türkiye’deki ilk ve tek resmi JKD federasyonu olan Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu’nun kurucu başkanı olmuştur ve halen bu federasyonun (AJKDF) başkanıdır (Dernekler Kanunu/Kanun Maddesi: 5253). İstanbul Jeet Kune Do Spor Kulübü Derneği delegesidir. Ayrıca Bağımsız Mücadele ve Savunma Sporları Konfederasyonu başkan yardımcısıdır.
Bruce Lee’nin ölümünden sonra yayınlanan ünlü kitabı Tao of Jeet Kune Do’nun çevirisini yapmış, yorumlamış ve kitlesel iletişim araçlarıyla yayımlamıştır. Ayrıca Bruce Lee’nin diğer kitaplarının, onun orijinal öğrencilerinin ve onun öğrencileriyle yaptığı röportajlarıyla meşhur Paul Bax’ın tüm biyografi yazılarının da Türkçeye çevrilmesinde hizmet etmiştir.
Bruce Lee’nin felsefesi olan Jeet Kune Do prensiplerini temel alarak JKD Kulelkavido isimli bir dövüş disiplini kurmuştur. Türkiye’nin her yerinde ve yurt dışında birçok ülkede öğrencileri mevcuttur. Federasyon kurduktan sonra aldığı bir kararla Avustralya’da Thomas (Tom) Keplar vasıtasıyla Bruce Lee’nin orijinal öğrencilerinden Jesse Raymond Glover’a bağlı olarak çalışmalarını yürütmektedir.